Diş Eti Kanması Belirtileri Nelerdir?

Diş eti kanaması, geçmişten günümüze pek çok insanın karşı karşıya kaldığı ağız hastalıklarından birisidir ve hakkında merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Diş eti kanaması ağız kokusu yapar mı, diş eti kanaması bulaşıcı mıdır gibi soruların merak edilen cevaplarına yazımızda yer verdik.

Diş ve diş eti problemleri günümüzde her üç insandan ikisinde görünmektedir. Diş eti problemlerinin başında da diş eti kanaması gelmektedir. Peki diş eti kanaması olup olmadığı nasıl anlaşılır ya da diş eti kanaması belirtileri nelerdir? Diş eti kanamasının en yaygın görülen belirtileri, sıcak ve soğuk yiyecek ya da içecek tüketiminde oluşan hassasiyet ya da diş etinde sızlama, yemek yerken diş etinde kendini hissettiren baskılar, diş etinin kendi renginden daha koyu bir renge dönüşmesi, diş etinde meydana gelen şişlikler olarak sıralanabilir.

Diş Eti Kanaması Ağız Kokusu Yapar Mı?

Diş eti kanamasının kişinin ağzında koku yapıp yapmadığı merak edilen sorulardan bir tanesidir. Diş eti kanaması ağız kokusu yapar mı? Diş eti kanamasına bağlı olarak diş etinde oluşan iltihaplanmalar sonucu plak ya da tartar oluşumundaki bakteriler ağız kokusuna neden olabilir. Diş etlerinde oluşan hassasiyet sonucu kızarıklık ve şişlikler meydana gelir. Bu nedenlerden dolayı diş eti kanamasının ağız kokusuna neden olabileceği birçok gerekçe bulunmaktadır.

Diş Eti Kanaması Bulaşıcı Mıdır?

Diş ve diş eti problemlerinden kaynaklanan hastalıkların bulaşıcı olup olmadığı tartışma konusudur. Diş eti kanaması da bir diş eti problemi olup birçok insanda görünen bir hastalıktır. Diş eti kanaması problemine sahip olan kişilerin en sık sorduğu soru ise diş eti kanamasının bulaşıcı bir hastalık olup olmadığıdır. Diş eti kanaması bulaşıcı mıdır? İşte en sık sorulan sorunun cevabı: Diş ve diş eti hastalıkları bulaşıcı olmayan hastalıklar kategorisindedir. Diş eti kanaması da bu kategoriye girmektedir. Diş eti kanamasının sebebi ağızda oluşan bakterilerdir ve bu bakteriler kişiden kişiye bulaşıcı özelliğe sahip değildirler.

Diş Eti Kanaması Baş Ağrısı

Diş eti problemlerinin başında gelen diş eti kanamasının baş ağrısına neden olup olmadığı insanlarımız için merak edilen konular arasındadır.  Diş eti kanamasına bağlı olarak diş etinde oluşan iltihaplanmalar vücudun farklı bölgelerinde ağrıya neden olabilir. Eğer diş eti kanamasından dolayı iltihap oluşmuş ise kişinin çenesinde, boynunda ve başında ağrılar meydana gelebilir. Yani kanama iltihaba dönüşmüş ise baş ağrısı yapması normaldir.

Diş Eti Kanaması Kansızlık Yapar Mı?

Diş eti kanamasının kişide kansızlığa neden olabilecek bir tehlikeli boyutu yoktur. Çünkü diş etinde meydana gelen kanamalar çok küçük çaplı kanamalardır. Eğer diş etinde oluk oluk bir kanama yaşanıyor ise mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş Eti Kanaması Ne Eksikliğinden Olur?

Diş eti kanamasının nedenlerinden bir tanesi de yetersiz vitamin tüketmemektir. Peki hangi vitaminlerin eksikliği diş eti kanamasına neden olur? Özellikle C ve K vitaminlerinin eksikliği sonucundan kişinin diş ve diş etleri savunmasız kalır ve zarar görebilir.

Diş Eti Kanaması Gebelik Belirtisi Olabilir Mi?

Gebelik durumunun birçok belirtisi bulunmaktadır. Bazı anne adaylarında gebelik durumunda diş ve diş eti hassasiyeti oluşabilmektedir. Diş eti kanaması da herkes de görünen yaygın bir gebelik belirtisi olmasa da bazı hamilelik durumlarında kendini gösterebilir.

Yorumlar
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...