Düztabanlık Nedir?

Düztabanlık günümüzde rastlanılan ve pek çok kişi tarafından anlaşılamayan bir ayak rahatsızlığıdır. Basit gibi gözükse de teşhis ve tedavi edilmez ise kişi için ağır sonuçlara sebep olabilir. Düztabanlık nedir, Düztabanlık tedavisi nasıl olur, Düztabanlık ameliyatı nedir gibi sorulara cevaplarıyla birlikte yazımızda yer verdik.

Pes planus (Düztabanlık) yaygın olarak düztaban olarak da bilinir. İnsan ayağında ve ayak bileğinde 26 farklı kemik vardır ve bu kemikleri bir arada tutan birçok eklem vardır. Ayrıca onlarca kas, tendon ve bağ da ayağın yapısını destekler. Bir yetişkinin ayağının tabanından, kemer adı verilen yatay ve dikey boşlukları görebilirsiniz. Kemerin yapısı, yükün bir kişinin ayağına nasıl dağıldığını ve yürümeyi nasıl etkilediğini belirler. Kayışlar, yüklere ve farklı yüzeylere dayanacak şekilde güçlü ve esnek olmalıdır. Kemersiz veya daha az olan bir durum düztabanlık olarak tanımlanır. Düztabanlık ile bu ayağın ağırlığı üç noktadan yere dağıtma yeteneği bozulur ve meydana gelen biyomekanik değişiklikler sorunlara neden olabilir.

Düztabanlık Tedavisi Nasıl Olur?

Genişlemiş medikal arkın bağlarındaki ağrıyı, düztabanlık, dinlenme ve soğuk kompres (buz) tedavisi nedeniyle steroidler ve analjezik iğneleme ağrılarını azaltmak için fizik tedavi opsiyonları mevcuttur. Bu durum çocukluk zamanlarında eğer hastalığın altında yatan başka bir sebep yoksa ve daha fazla ilerleyeceğine inanılıyorsa 7-8 yaşlarından sonra ameliyat edilebilir. Tabi durum acil olursa daha erkende yapılabilir. Bebekler ve çocuklar için düz taban.

Doğumda ortaya çıkar ve sözde kayık bacaklarının oluşumuna yol açar. Çoğu zaman, buna ayak bileği kemiklerinden birindeki bir duruş bozukluğu neden olur ve başka rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir. Nihai teşhis test sırasında yapılabilir. Yeni doğan döneminde bazı germe egzersizleri ve yamalar kullanılır, ancak cerrahi tedavi genellikle 612 aylıkken verilir. Sert düz ayaklar, tedavi edilmezse kalıcı sakatlığa neden olabilir. Yaparsanız vakit kaybetmeden uygun tedaviyi almanız gerekir.

Sert düztabanlık ne kadar erken fark edilir ve tedaviye ne kadar erken başlanırsa, uygulanan tedavinin tatmin edici sonuçlar verme olasılığı o kadar artar. Düztabanlığı olan hastalarda erken aşamalardan sonra tedavi daha karmaşık olabilir. Toplumda daha sık görülen esnek düztabanlık çoğu durumda tedavi edilmesi gereken bir sorun değildir, ancak esnek düztabanlık ile sert düztabanlığı ayırt etmek için bir ortopedi cerrahı ve travmatolog ile görüşmelisiniz.

Düztabanlık Ameliyatı Nedir?

Düztabanlık ameliyatında cerrahi operasyon uygulanır. Ve 5 ameliyat sonrası ayak tamamıyla düzene girmiş oluyor. Bu ameliyat, aşil tendonunu geren, topuğu yerinden çıkaran, ayağı kaldıran tendonu güçlendiren ve kemer oluşturan kemikleri ameliyatını içierir.

Düztabanlık Polisliğe Engel Mi?

Polis kolejlerinde ve polis mesleki eğitim merkezlerinde sağlık durumuna ilişkin düzenlemeleri değiştirmek için çalışmalara başlandı. Ve yeni kurallar, “düztabanlık” adaylarının polis memuru olmalarına da izin vereceklerini açıkladılar. Yürümeyi etkileyen düztaban hastalığı hem polislik için hem de askerlik uygun değildir elbette. Polis Ortopedi ve Travmatoloji Akademisi Sağlık Yönetmeliği'nin 12. Maddesine göre, A Bölümü başlığı "Düz ayaklar araştırmaya engeldir."

Düztabanlık Düzelir Mi?

Tek bir tedavi esnek düz ayakları düzeltemez. Esnek düz tabanlarınız çok güçlü değilse ayak gelişiminiz tamamlandığında kendini düzeltebilirsiniz. Geçmişte, tedavi edici tabanlıklar, ortopedik ayakkabılar ve egzersiz geleneksel olarak tavsiye edilirdi.

Düztabanlık Genetik Mi?

İnsanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de düztabanlık genetik mi? evet genetik olabilir.  8 yaşından sonra bir çocuğun düztabanı var ise, çoğu durumda anne, baba veya ikinci derece akraba düztabanlıdır. Bu durumda genetik geçişin rol oynadığını göstermektedir.

 

 


Yorumlar
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...