Ebeveyn Koçluğu Nedir?

Günümüzde anne ve babalar arasında popüler olan konulardan birisi ebeveyn koçluğudur. Çoğu ebeveynler son zamanlarda popüler olan bu terimin ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını merak etmektedir. Anne babaların yanı sıra bunu bir iş kolu olarak gören insanlar da bazı soruların cevaplarını merak ediyor. Ebeveyn koçluğu nedir, ebeveyn koçluğu eğitimi nasıl alınır gibi soruların merak edilen cevaplarına yazımızda yer verdik.

Günümüzde popüler olan ebeveyn koçluğunun ne olduğu merak edilmektedir. Ebeveyn koçluğu, anne ve babaların çocuk veya çocuklarına karşı ılımlı tutum ve davranışlar öğrenmesine destek olmak, çocuklar ile nasıl daha temiz ve açık bir iletişim kurulabileceğini anlatmak, çocuğun, çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik arası geçiş dönemlerindeki değişimleri hakkında bilgilendirmek, anne ve babalara çocuklarının nelere ihtiyacı olduğu hakkında ve bu ihtiyaçlara nasıl cevap vermelerini öğretir.

Ebeveyn Koçluğu Eğitimi Nasıl Alınır?

Son zamanlarda popüler olan ebeveyn koçluğunu yeni bir iş kolu olarak da nitelendirebiliriz. Bu mesleği yapmak isteyen insanların merak ettiği bir soru ise ebeveyn koçluğu eğitimi nasıl alınır? Ebeveyn koçluğu eğitimi birçok kurs ve bazı üniversiteler tarafından verilmektedir. Bu kurs veya eğitim sonucunda bir de sertifika alabilirsiniz. Ebeveyn koçluğu eğitimi genel olarak uzaktan eğitim şeklinde verilmektedir. Bu eğitimlere kurumların başvuru tarihleri süresince internet üzerinden başvurulabilir.

Aile Koçluğu Sertifika Programı

Ebeveyn veya aile koçluğu sertifika programı, anlaşmalı üniversiteler ile birlikte hazırlanan müfredat ile genelde uzaktan eğitim şeklinde verilen dersler sonunda alınabilir. Aile koçluğu sertifika programına katılan kişiler eğitim sonucunda aldıkları sertifika ile mesleğe atılabilirler. Ayrıca alınan bu sertifika devlet üniversitesi onaylıdır. Alınan sertifikanın onaylı olup olmadığı ise e-devlet üzerinden sorgulanabilir.

Ebeveyn Koçu Ne İş Yapar?

Aile koçluğu sertifika programını almış veya almayı düşünen insanların merak ettiği sorulardan biri de sertifika aldıktan sonra ne iş yapacaklarıdır. Ebeveyn koçları genelde bireysel olarak veya bir kuruma bağlı şekilde çalışırlar. Onlara gelen anne ve babaların varsa sorunlarına yok ise sorunların oluşmaması için yardımcı olmaya çalışırlar. Anne babaların çocukları ile iyi geçinmesine yardımcı olarak aile içinde oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumu önlemeye odaklanırlar. Anne ve babaları nasıl daha iyi bir ebeveyn olurum konusunda bilinçlendirmek için uğraşırlar. Ebeveyn koçlarının ne iş yaptığını özetleyecek olur isek, anne ve babaları birer ebeveyn olarak hem kendi benlikleri hakkında farkında olmaları hem de çocuklarının öğrenim ve gelişim aşamalarını, ortaya çıkmamış olan özelliklerini keşfederek aile içi bağlarını güçlendiren ve destekleyen bir meslektir.

Ebeveyn Koçluğu Ücretleri Nelerdir?

Sertifika programından sonra adayların en çok merak ettikleri soru ebeveyn koçluğu ücretleri nelerdir? Günümüzde ebeveyn veya aile koçu olarak çalışan bir kişi seans başına 150 TL ila 500 TL arasında değişen bir ücret talep etmektedir. Tabi ki bu ücretler koçluk yapan kişinin meslek hayatındaki başarısı ile bağlantılıdır.


Yorumlar
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...