Erkekler İçin Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi, pelvik taban egzersizi olarak da bilinmektedir. Hem kadınlar hem de erkekler için pelvik taban kaslarını güçlendirmek amacı ile yapılır. Peki erkekler için kegel egzersizi nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Bunun için bir cihaz var mıdır?

Erkeklerde yaşa bağlı olarak zamanla pelvik taban kasları zayıflayabilir. Ayrıca diyabet, aktif mesane ya da prostatın alınması gibi sebeplerle de pelvik kaslarının zayıflama ihtimalinin olduğu söylenebilir.

Bu egzersizi yapmak için öncelikle doğru kasları bulmak önemlidir. Bunu belirlemenin en kolay yolu idrarınızı yaparken bunu durdurmak ya da gaz çıkarmayı sağlayan kasları sıkmaktır. Böylece hangi kaslarınızı çalıştırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kaslarınızı belirledikten sonra kegel egzersizi yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Pelvik kaslarınızı sıkın ve 3 – 5 saniye kadar tutun, ardından gevşetin. Bunu 10 – 15 kere tekrarlayın. Ve günde en az üç set halinde uygulayın.

Erkekler İçin Kegel Egzersiz Cihazı Nerede Satılır?

Pelvik kaslarınızı geliştirmek için kullanabileceğiniz kegel egzersiz cihazını internette kolaylıkla bulabilirsiniz. Yurtiçi satış sitelerinde bulabileceğiniz gibi yurtdışından da bu ürünü temin edebilirsiniz.

Erkekler İçin Kegel Egzersiz Cihazı Fiyatı Nedir?

Bu cihazların fiyat aralığı oldukça geniş bir yelpazededir. İnternetten oldukça kolay bir şekilde fiyat aralığını görebilir, buna göre siparişinizi kolaylıkla verebilirsiniz.

Erkekler İçin Kegel Egzersiz Cihazı Nasıl Kullanılır?

Bu cihazlar genellikle pille çalışan aletlerdir. Ayrıca satın aldığınız zaman üzerinde kullanıma nasıl hazır hale getirileceği, nasıl çalıştırılacağı da yazmaktadır. Bunun için cihaz ile birlikte gelen kullanım kılavuzunu dikkatle okumanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda burada ne kadar süre boyunca kullanmanız gerektiği ile ilgili de bilgileri bulmanız mümkündür. Tavsiye edilen şekil ve sürenin dışına çıkmamak sağlık açısından en doğru seçim olacaktır.

Erkek İçin Kegel Egzersizleri Faydaları Nelerdir?

Erkeklerde yapılan kegel egzersizleri oldukça faydalıdır. Bunları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

·     Sertleşme bozukluğu ve iktidarsızlık sorunlarının çözümünde yardımcı olur,

·     Bölgeye giden kan akışını düzenler ve ereksiyon zamanını uzatmaya yardımcı olur,

·   Pelvik kaslarının güçsüzlüğü sebebiyle ortaya çıkan erken boşalma probleminin ortadan kalkmasını sağlar. Ayrıca orgazmı kontrol eder ve kontrolün kişide olmasını sağlar,

·     Bölgedeki kan akışını artırır. Bu da penisin büyük ve kalın olmasını sağlayabilir,

·   Erkeklerde prostat geçmişi ve buna bağlı olarak cerrahi bir işlem uygulandıysa ve idrar kaçırma problemi varsa bunun önüne geçer.

·     Aynı şekilde tıbbi geçmişte hemoroit var ise yapılan cerrahi işlem sonrasında dışkı kaçırma problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Erkek Kegel Egzersizi Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Kegel egzersizinin etki göstermeye başlaması, egzersizden hemen sonradır. Fakat esas etkisini düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde 4 – 6 hafta sonra görmek mümkündür. Burada özellikle dikkat edilmesi gereken husus bu egzersizlerin düzenli bir şekilde yapılması gerektiğidir

Yorumlar
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...