Erkeklik Hormonu Nasıl Azaltılır?

Erkeklik hormonu olan testosteron hormonunun fazlalığı da azlığı gibi problemlere sebep olmaktadır ve hormon bozukluğu olarak isimlendirilir. Peki erkeklik hormonunun fazlalığı hangi belirtiler ile anlaşılır? Testosteronu azaltmanın yolları var mıdır, nasıl tedavi edilir?

Erkeklik hormonu kadınlarda da salgılanmaktadır fakat bu oldukça düşük miktardadır. Erkeklik hormonunun fazlalığı, kadınlarda da erkeklerde de birçok rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Bu sebeple fazlalığı teşhis edildiğinde bazı doğal yollarla ya da hekiminizin uygulayacağı tedavi ile azaltılabilir.

Erkeklik Hormonu Azaltan Bitkiler Nelerdir?

Vücudumuz için önemli olan testosteron hormonunun fazlalığı, özellikle uzun vadede büyük problemlere yol açabiliyor. Bunu azaltmanın yolları evimizde saklıdır. Bu bitkiler vücuttaki erkeklik hormonunu azaltmada yardımcı olmaktadır:

· Soya ve soyalı gıdalar. İçerdiği fitoöstrojenler kadınlık hormonu ile benzerlik gösterir. Bu sebeple de vücuda girdiğinde benzer işlev göstererek erkeklik hormonunun düşmesine yardımcı olur.

·   Süt ve süt ürünleri,

·   Alkol, testosteron düzeyini önemli ölçüde azaltan bir maddedir.

· Nane, rahatlatıcı etkisinin yanı sıra vücuttaki erkeklik hormonunu düşürmeye yardımcı olur.

·  Meyan kökü, şekerleme ve içeceklerde kullanılır. Yapılan araştırmalar meyan kökünün testosteronu azalttığını göstermektedir.

Erkeklik Hormonu Azaltan İlaçlar Nelerdir?

Erkeklik hormonunu azaltan ilaçlar, anti-androjenler olarak adlandırılmaktadır. Bu ilaçlar, testosteron hormonunun etkilerini bloke etmeyi amaçlar. Direkt olarak hangi ilaçların testosteron hormonunu azalttığını söylemek doğru değildir, kişinin sağlık durumuna göre hekimler tarafından reçete edilmelidir.

Erkeklik Hormonu Fazlalığı Belirtileri Nelerdir?

Erkeklik hormonunun fazlalığı kadınlarda ve erkeklerde farklı belirtilerle kendisini gösterir. Kadınlarda belirtiler:

·     Adet düzensizliği,

·     Sivilcelenme,

·     İstenmeyen bölgelerde kıllanmanın meydana gelmesi,

·     Ses kalınlaşması,

·     Göbek bölgesinde yağlanmanın oluşması,

·     Hırçın tavır,

·     Yağlı cilt,

·     Kısırlık.

Erkeklerde bu hormonun fazlalığını tespit etmek kadınlara göre daha güçtür. Ancak küçük erkek çocuklarında erken yaşta ergenliğe girmesi bu belirtilerden birisi olarak sayılabilmektedir. Bunun yanı sıra yüksek tansiyon, sinirlilik hali, cinsel dürtülerde fazla artış gibi semptomların varlığında erkeklik hormonunun yüksek olduğundan şüphelenilmektedir.

Erkeklik Hormonu Fazlalığı Neden Olur?

Erkeklik hormonunun fazlalığı, genetik sebeplerle olabileceği gibi çevresel faktörler de bunda etkili olabilmektedir. Bu çevresel faktörleri ile belirlemek güç olabilmektedir.

Erkeklik Hormonu Azaltılabilir Mi?

Erkeklik hormonu olması gereken seviyenin üzerinde ise azaltılması gerekmektedir. Bu bazı bitkilerle desteklenebileceği gibi, hekimin belirleyeceği tedavi ile de azaltılması mümkündür.

Erkeklik Hormonu Fazlalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle doktora giderek böyle bir durumun varlığını teşhis ettirmeniz gerekmektedir. Doktorunuz bu tetkikleri farklı testlerden faydalanarak yapabilir. Öncelikle kan testi alınarak erkeklik hormonu seviyeniz ölçülür. Ardından gelecek sonuca göre ihtimaller değerlendirilir ve ek tetkikler istenebilir.

Testosteron fazlalığının yol açtığı problemleri ortadan kaldırmak amacı ile hormon dengeleyici ilaçlar konunun uzmanları tarafından reçete edilirler. Bu ilaçların düzenli kullanımı sayesinde hem erkekler hem de kadınlar öncelikle şikayetlerinde azalmalar fark ederler. Daha sonra düzenli kullanıldığında ise tedavi olumlu bir şekilde sonuçlanır.


Yorumlar
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...