Evlilikte Cinsel Hayat

Sevgi, aşk ve mutluluk dolu birliktelikler, evlilik ile taçlandırıldığında evlenen kişiler kendisini tamamlanmış hisseder. Çalışmalar bu mutluluğun sağlıklı cinsel hayatı olan partnerler arasında tükenmediğini göstermektedir. Evlendikten sonra biten cinsellik hayatı, bunu artırmanın yolları gibi evlilikteki cinsel hayat hakkında merak edilenler, yazımızda yer alıyor.

Bir ilişkiyi arkadaşlıktan farklı kılan ve daha derin bağların oluşmasını sağlayan şey, temastır. Partnerler evlendikten sonra bu fiziksel yakınlığı zaman içerisinde kaybedebilir ya da ihmal edebilir. Bir süre sonra aynı evi paylaşan yakın arkadaşlardan öteye gidemezler. Partnerlerin her ikisi de durumun böyle olmasından şikayetçi değilse herhangi bir sorun olmaz ama aksi halde evlilik içerisinde problemler olabilir.

Partnerlerden birisinin ya da her ikisinin birden fiziksel yakınlığın, cinselliğin azaldığını hissetmesi onları hayal kırıklığına uğratabilir. Evlilikte cinsel hayatın azalması, eşlerin artık o evlilikte mutlu olmaması sonucunu doğurabilir.

Sağlıklı cinsel yaşamın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

·        Evliliğin ömrünü uzatır,

·        İlişkilerde partnerler tam bir tatmin yaşadığı için normal yaşantılarında daha mutlu olurlar,

·        Sağlıklı bir cinsel yaşam partnerlerin birbirlerine daha bağlı olmasını sağlar,

·        Kan akışını düzenler,

·        Düzenli ve sağlıklı cinsel yaşamı olan eşlerin libidoları artar,

·        Ağrı ve acı hisleri daha az olur,

·        Düzenli uykuya destek olur.

Evlilikte Cinsellik Neden Biter?

Evlendikten sonra cinsel yaşamın azalmasının ya da bitmesinin çok çeşitli sebepleri olabilir. Bu sebeplerden bazıları:

·        Sağlık sebepleri: Kişinin fiziksel sağlığı kadar zihinsel sağlığı da cinsel yaşamları üzerinde oldukça etkilidir (Stresli hal, cinsel istek bozukluğu, cinsel istismar geçmişi, doğum gibi sebepler).

·        İlişkide iletişim sorunları: Kişi eşi ile çatışma halindeyken iletişim dahi kurmak istemesi oldukça zordur. Bahsedilen iletişim sorunları; tartışmalar, çatışmalar, öfke, kızgınlık, aldatma, pasif agresif tavırlar, pornografi bağımlılığı, güç mücadelesi olarak sıralanabilir.

·        Kişisel faktörler ve yaşam tarzı: Eşlerin ne sıklıkta cinsel birliktelik yaşadığını bazı kişisel faktörler de belirleyebilir. Bunlardan bazıları; yorgunluk, üzüntü, sıkkınlık, iş kaybı ve finansal problemler, yaşlılık gibi sebeplerdir.

Evlilikte Cinselliği Artırmanın Yolları

Evlilikte mutlu olmanın yollarından birisi şüphesiz cinselliğin sağlıklı olmasıdır. Bu sebeple evliliklerinde cinselliğin bittiğini ya da azaldığını düşünen eşler, bunu artırmanın yollarını aramaktadırlar.

Evlilikte cinselliği artırmanın yollarından ilki, sağlıklı bir iletişim kurmaktır. Sorun olduğunu düşündüğünüz durumu eşinize anlatmadan, bunu çözmeyi beklememelisiniz. Kendiniz konuşarak halledemeyeceğinizi düşünüyorsanız da mutlaka profesyonel bir yardım almalısınız.

Cinselliği artırmanız için eşiniz ile yakınlık oluşturmaya odaklanmanız ve etkinlikler planlamanız gerekir. Deneyebileceğiniz etkinliklerden bazıları:

·        Yeni bir aktiviteye başlamak,

·        Tatil planlamak,

·        İlk buluşmanızmış gibi randevuya çıkmak,

·        Birlikte yürüyüşler planlamak.

Dine Göre Evlilikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

Dine göre eşler arasında cinsellik istenen şekilde yaşanabilir. Bu konuda belirlenen tek sınır anüs bölgesinden ilişkinin yaşanmamasıdır. Ayrıca ilişki esnasında üzerlerinin örtülmesini tavsiye eder, fakat farz değildir.

Evlilikte Cinsellik Boşanma Sebebi Midir?

Evet. Eşlerden herhangi birinin cinsel ilişkiden sürekli kaçınması, cinsel ilişki kurulamaması bunun iletişim yollarının kapalı olması boşanma sebebi sayılmıştır. Öte yandan istenmediği halde bunun zorla yerine getirilmek için çaba sarf edilmesi de cinsel taciz sayılmış ve boşanma sebepleri arasında sayılmıştır.

 


Yorumlar
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...