Köpeklerde İshal Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde en sık görülen hastalıklardan olan ishal bazı durumlarda ciddiyken bazen çabuk geçen bir hastalık olabiliyor. Köpeğinizin ishal olduğunu anladığınız zaman onu gözlemlemeniz gerekir. Mama alımına devam edip harici gıda alımını kesmenizde fayda var. Köpeğinizin bol bol su tüketmesini sağlayıp eğer ishal ile birlikte ateş sorunu da yaşıyorsa ılık bir suyla banyo yaptırmanızı tavsiye ederiz. Köpeğinizde bunların hepsini yaptığınız halde 2 gün içerisinde düzelme görmeseniz veteriner hekimine gitmeniz gerekir. Veterinerin verdiği ilaçları doğru dozda kullanırsanız birkaç gün içinde köpeğiniz eski sağlığına kavuşacaktır. Ancak köpeğinizde ishal ile birlikte kusma, ateş gibi problemler gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden veteriner hekime gitmeniz gerekir.

Köpeklerde en yaygın ishal olma sebebi yerleri koklayarak yalaması, sofrada kalan atık yemekleri tüketmek, diyete yapılan değişiklilerde gösterilebilir. Her yaş ve cinsten köpeğin zaman zaman yaşadığı ishalin nedenleri şunlardır;

·      Mama değişikliği ve yanlış beslenme

·      Stres ve duygusal boşluk

·      Pankreas rahatsızlığı

·      Karaciğer yetmezliği

·      Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar

·      Bazı kanser türleri

·      Zehirli bitki ve maddeler

·      Oyuncak, toka vb. sindirimi zor bir şeyi yutmak

·      Antibiyotik ve benzer formdaki ilaçların tüketimi

Köpeklerde İshal Belirtileri Nelerdir?

Püre gibi akışkan bir dışkı varsa köpeğiniz sık sık idrara çıkıyorsa ishal olmuş olabilir. Köpeklerde ishal en sık rastlanan rahatsızlıktır ancak genelde pek önemli bir sağlık sorunu değildir. Eğer ishal kanlıysa ve ishalle birlikte kusma gibi durumlar görüyorsanız acilen veterinere gitmeniz gerekir bu durum ciddi bir sorun olabilir. Köpeğinizin dışkısının rengi siyah ise mide veya ince bağırsağında bir problem olabilir. Eğer dışkının rengi sarı ise köpeğinizin safra kesesinde bir sorun olabilir. Dışkıda beyaz renkler görüyorsanız sebebi parazitlerdir. İshal olan köpeğinizi veterinere götürmeden iyice gözlemleyin.

Köpeklerde İshal Nasıl Kesilir?

Köpeğinizin bol bol su içtiğine emin olun. Sindirimi kolay lifli yiyecekler tüketmesini sağlayın. Süt ürünlerini tüketmesini engelleyin. Günlük mamasını porsiyonlara bölerek yedirin. 3 gün içinde mama oranını yeniden artırabilirsiniz.

Köpeklerde İshale İyi Gelen Yiyecekler?

Yağsız lif değeri yüksek öğünler tercih etmeniz gerekir. Kepekli makarna, yoğurt, tavuk, balık, pirinç gibi ürünler tercih edebilirsiniz.

Köpeklerde Mama Değişikliği İshal Yapar Mı?

Mama geçişinin çabuk olması köpeklerin metabolizmasında tepki gösterebilir. Köpeklerin mama değişimi zamana yayarak olmalı aksi takdirde, ishal, mamayı yememe gibi sorunlarla karşılaşma ihtimali çok yüksektir. Köpeğinize mama seçimi yaparken mutlaka yaşlarını, cinsiyetlerini, genel sağlık durumunu, uzman önerisini göz önüne alarak tercih yapın.

Köpeklerde İshal İlacı

Köpeğiniz tükettiği yaş mamanın içine bir iki kaşık ılık su eklenebilir. Köpeğiniz için içeriğinde elektrolit bulunan ilaçları veteriner hekiminizden alabilirsiniz. Köpeğinize kesinlikle insanlar için kullanılan ishal ilaçlarından vermeyin.

Köpeklerde Antibiyotik İshal Yapar Mı?

Bazı antibiyotik ilaçlar köpeklerde ishale neden olabilir. Köpeklerin sindirim sisteminde olan virüsler zaman zaman seyrek görünen ishale neden olabilir.Yorumlar
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...