Köpeklerde Karma Aşı Sonrası Bilgilendirme

Can dostunun aşı zamanı gelen kişilerin en çok araştırdığı karma aşı kaç aylıkken yapılır, yan etkileri nelerdir, karma aşı sonrası şişlik gibi soruların cevabını bu yazımızda sizler için verdik.

Aşı insanlar başta olmak üzere bütün canlılar için çok önemlidir. Köpeklerin aşı takviminde bulunan karma aşıda onları birçok hastalıktan koruyor. Karma aşı köpeklere her sene bir defa vurulması gerekir. Karma aşı sayesinde köpekler, gençlik hastalığı, hepatitis, parainfluenza, parvovirus, leptospirosistir hastalıklarından korunmuş oluyorlar.

Köpeklerde Karma Aşı Kaç Aylıkken Yapılır?

Çok önemli beş hastalıktan korunduğu bilinen karma aşı, köpeklerin sağlığı için oldukça önemlidir. Köpeklerde karma aşı her yıl bir defa yapılır. İlk defa köpeğiniz henüz 45 günlükken prova aşısı denilen distemper vurulur. Bu aşı olduktan 21 gün sonrada ilk defa karma aşı vurulur. Karma aşı bu olaydan sonra her yıl bir kere tekrarlanır.

Köpeklerde Karma Aşı Nereye Yapılır?

45 günlükken yapılan prova aşısından 21 gün sonra ilk defa uygulanan karma aşı köpeklerde her sene iki doz şeklinde sırtlarından vurulur. Dozlar arasında 21 gün olması gerekir.

Köpeklerde Karma Aşısının Yan Etkileri?

Can dostumuzun aşılarının düzenli yapılması hem bizlerin hem de onların sağlığı için oldukça önemlidir.  Her tıbbi olayda yaşanabileceği gibi aşı sonrası bazı olumsuz olayların yaşanması gayet normaldir. Karma aşısı sonrası köpeğinizde görebileceğiniz bazı yan etkiler şu şekildedir;

·      Keyifsizlik ve ateş; Aşı sonrası en çok görünen yan etki ateş ve ona bağlı keyifsizliktir. Vücut aşıya bağışıklık kazandığı için gayet normaldir ve birkaç gün sonra köpeğiniz normale dönecektir.

·      Şişlik: Kas içine ve deri altına aşı enjekte edildiği zaman bölgede hafif şişlik meydana gelebilir. Dokunmalara karşıda son derece hassaslık gösteren şişlik herhangi bir müdahaleye gerek duyulmadan birkaç gün içinde düzelir.

Köpeklerde Karma Aşısı Sonrası Şişlik?

Köpeklerimizde aşı yaptırmak kadar, aşı sonrası şişlik oluşması da gayet norma karşılanır. Şişmeye bağlı oluşan hassasiyette normal ve birkaç gün içinde düzelebilir ancak şişlik aşı yapıldıktan birkaç gün sonra oluştuysa bu bir apsedir ve antibiyotik tedavisine başlanması önerilir. 

Köpeklerde Karma Aşı Kaç Doz Şeklinde Yapılır?

Köpeklerin sağlığı için oldukça önemli bir yeri bulunan aşılardan karma aşı yılda iki doz şeklinde uygulanır. 2 dozun arasına kesinlikle 21 gün süre bulunması gerekir. İlk doz karma aşı vurulduktan 21 gün sonra ikinci doz kama aşı yapılır.

Köpeklerde Karma Aşısı Sonrası Titreme Neden Olur?

Karma aşının korunduğu virüslerin hafif bir şekilde vücuda bulaşıp bağışıklık kazandırdığı için tıpkı insanların grip aşısı olduktan sonra grip olması gibi vücut virüsü tanıyor ve nasıl tepki vereceğini öğreniyor bu durum gayet normaldir endişelenmenize gerek yok. 

Karma Aşı Sonrası Alerji

Karma aşıya karşı alerjisi olan köpeklere karma aşı öncesi alerji aşısı vurulup ardından karma aşısı yapılması gerekir aksi takdirde köpeğinizde şiddetli mide bulantısı, yüzde şişme, keyifsizlik gibi alerjik etkiler görebilir ve acilen veterinere götürmezseniz köpeğiniz ciddi sorunlar yaşayabilir.

Karma Aşı Sonrası Halsizlik

Köpeklere yılda iki doz olarak uygulanan karma aşı sonrası halsizlik görülmesi gayet normal ve en yaygın görünen aşı sonrası belirtisidir. Birkaç gün içinde köpeğiniz normale dönecektir.


Yorumlar
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...