Köri Baharatı Nasıl Yapılır?

Yemekleri olduğundan daha lezzetli hale getiren şeyler şüphesiz ki baharatlardır. Köri de bu baharatlar arasında sıklıkla tercih edilen bir lezzet kaynağıdır. Köri baharatı, besin değeri, alerjen durumu ya da faydaları gibi pek çok konuda merak edilen bir baharat türüdür. Peki bu baharatın evde de yapılabileceğini biliyor muydunuz?

Köri baharatını hazırlayabilmeniz için çok fazla baharata ihtiyacınız olduğunu belirtmek gerekir. Bunlar, kişniş tohumu, kimyon, toz zencefil, zerdeçal, karabiber ve toz kırmızı biberdir. Eğer bu sayılan malzemelerin hepsini toz halde kullanacaksanız, hepsini yalnızca karıştırmanız yeterli olacaktır.

Toz şeklinde kullanılan baharatlarla köri baharatını hazırlamak için gereken ölçüler;

·     1 çay kaşığı kişniş,

·     1 tatlı kaşığı zencefil,

·     1 yemek kaşığı zerdeçal,

·     1 çay kaşığı karabiber,

·     2 çay kaşığı kimyon,

·     2 çay kaşığı kırmızı biber.

Köri Baharatı Kaç Kalori?

1 yemek kaşığı köri baharatı yaklaşık olarak 6 gramdır. Ve bu haliyle yaklaşık olarak 20.3 kalori içermektedir.

Köri Baharatı Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Köri baharatı, damak zevkine göre neredeyse her yemekle kullanılabilmektedir. Ama ağırlıklı olarak tavuk ve beyaz etler ile yakıştırılmaktadır. Bunun dışında özellikle soslarda sıklıkla kullanılır ve ana yemeklerin eşlikçisi haline gelir.

Köri Baharatı Faydaları Nelerdir?

Neredeyse her yemeğe yakışan köri baharatının faydaları saymakla bitmiyor. İçerdiği çok sayıda baharatın bir karışımı olması sebebi ile köri, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir baharattır.

·     Köri, iltihap önlemekte oldukça faydalıdır,

·     Kan akışını düzenler ve kalp sağlığını korur,

·     Kansere karşı yüksek koruyuculuğu bulunmaktadır,

·     Kan şekerini düzenlemede faydalıdır,

·     Beyin sağlığını korur ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür,

·     Yarattığı tokluk hissi sayesinde iştahı keser,

·     Anti bakteriyel özelliğe sahiptir ve enfeksiyonla mücadelede oldukça faydalıdır.

Köri Baharatı Kilo Aldırır Mı?

Köri baharatını sevenlerin aklına bu baharatın kilo aldırıp aldırmayacağı sorusu gelmektedir. Ama yapılan araştırmalar, körinin tek başına kilo aldırmadığını göstermektedir. Tabi bu şekilde düşünüp köri ile yapılan yemeklerden fazlaca tüketmek oldukça yanlış bir yol olacaktır. Çünkü, her şeyin olduğu gibi körinin de fazlası zararlı olabilir.

Köri Baharatı Zayıflatır Mı?

Köri baharatının faydaları arasında sayılan tokluk hissi, hemen herkesin aklına “peki, köri zayıflatıyor mu?” sorusunu getiriyor. Yarattığı tokluk hissi sayesinde daha geç acıkma hissi sayesinde diyetlerde sıklıkla tercih edilse de tek başına zayıflatma özelliği bulunmaz.

Tek başına zayıflattığı söylenen herhangi bir şey, doğruluk payı taşımaz. Sağlıklı zayıflamak için düzenli beslenmeye, yeterli su tüketimine ve harekete ihtiyacınız var!

Köri Baharatı Alerji Yapar Mı?

Her baharatta olabileceği gibi köri baharatı da kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Körinin içerisinde birçok farklı baharat bulunduğu için de bu risk diğerlerine göre biraz daha fazla denebilir.

Eğer ishal, mide bulantısı, şişkinlik, kaşıntı, nefes darlığı gibi şikayetleriniz oluyorsa baharata alerjiniz olabilir. En kısa sürede doktora başvurarak bunu netleştirmenizi tavsiye ederiz.

Köri Baharatı Bozulur Mu?

Baharatların ideal kullanım süreleri 1 yıl olarak söylenmektedir. Fakat uygun koşullar altında köri baharatı bozulmadan 2 seneye kadar kullanılabilmektedir. Baharatları taze saklamak buradaki en önemli koşuldur. Bunun için uygun saklama kaplarında güneş ışığına maruz bırakılmadan saklanması oldukça önemlidir.

Köri Baharatının Besin Değeri Kaçtır?

Körinin besin değeri 100 gram için şu şekildedir:

·     Toplam yağ 14 g,

·     Kolesterol 0 g,

·     Sodyum 53 mg,

·     Potasyum 1543 mg,

·     Karbonhidrat 58g,

·     Protein 13g,

Ayrıca körinin içerisinde C vitamini, demir, magnezyum, kalsiyum da bulunmaktadır.

Köri Baharatı Hamilelere Zararlı Mıdır?

Hamilelik sırasında vücutta birçok değişiklik olduğu için anne adayları nelerin güvenli yiyecek olduğunu öğrenmek için araştırmalar yapmaktadırlar. Elbette doktorunuzdan bu tavsiyeleri almanız en doğru tercih olacaktır. Fakat köri baharatının tüketilmesi, hamilelikte herhangi bir risk taşımaz. Elbette ölçülü olunduğu ve aşırıya kaçılmadığı takdirde

Yorumlar
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...