Tapu İşlemleri Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Özelikle tapu dairesine yolu düşenlerin merak ettiği, tapu işlemleri hakkında merak edilenler, tapu işlemleri başka şehirde yapılır mı, tapu işlemleri bir günde biter mi tarzı soruların cevabını yazımızda derledik.

İnsanların tapu alırken en çok merak ettiği soruların cevapları aşağıdaki gibidir.

·        Bankaya ipotek borcumu ödedikten sonra taşınmaz üstündeki ipoteği nasıl kaldırabilirim? Tapu Sicil Tüzüğünde geçen 88. Maddeye göre ipoteğin ödendiğine ilişkin belgeyi vatandaşlar elden teslim edemez. Bu işlemi banka tapu kadastroya iletmesi gerekir.

·        Satın aldığım taşınmaz neden e devlette görünmüyor?

E-devlet aracılığıyla taşınmaz bilgilerinizi görmek için T.C kimlik bilgilerinizin e-devlet sistemine kayıtlı olup, bu bilgilere beyanda bulun diyerek görebilirsiniz.

·        E-devlet üzerinde bana ait olmayan taşınmaz gözüküyor, neler yapmam lazım?

E-devlet üzerinde size ait olmayan bir taşınmazı üzerinize kayıtlı görüyorsanız, tapu dairesine giderek bu karışıklığı düzeltebilirsiniz.

·        Tapu üstünde isimim yanlış yazıyor ne yapmam lazım? Tapu üzerinde isminiz yanlış yazıldığını fark ettiğiniz takdirde tapu dairesine giderek bu durumu düzeltebilirsiniz.

·        Miras için gerekli belgeler nelerdir? Kimlik bilgisi, 1 adet fotoğraf, işlemde temsil bulunuyorsa temsil belgesi, taşınmazlar için zorunlu deprem sigortası, sulh hukuk mahkemesinden ya da noterden alınan veraset belgesinin örneği ve aslı

·        Mavi renkli tapular bir arsaya ait tapunun olduğunu göstererek arsanın bir kat mülkiyeti olmadığının anlaşılmasını sağlıyor. Pembe çerçeveli tapular mülkün projesinin onaylı bağımsız olduğunu ve kullanım alanı, hisselerinin tespit edildiğini anlaşılmasına olanak sağlıyor.

Tapu İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

Tapu işlemleri için gerekli belgeler şu şekildedir;

·        Tapunun aslı veya fotokopisi

·        Son 6 aya içinde çekinilmiş olan bir vesikalık fotoğraf

·        Kimliğin aslı veya fotokopisi

·        Tapuyla ilgilenen belediyeden alınan borcu yoktur yazısı

·        Zorunlu deprem sigortası

·        İşlemlerde bir vekil bulunuyorsa vekâletname

Tapu İşlemleri Başka Şehirde Yapılabilir Mi?

Ev, işyeri, arsa tarzı taşınmazların işlemleri tapu dairesinden randevu alınarak yapılıyor. 2011 yılına kadar başka şehirde tapu işlemi yapılmazken, 2011 itibariyle Tapu ve Kadastro yönetmeliğinde yapılan değişiklikle Tapu Kadastro Bilgi Sistemi sayesinde başka şehirden işlem yapılabilmesine olanak sağlıyor. İlk defa bu işlem 21 Eylül 2011 tarihinde bir şahıs Samsun’da bulunan arazisini İstanbul’dan sattı. Bu sayede insanlar satış işlemi yapabilmek için binlerce kilometre yol gitmek zorunda kalmıyorlar.

Tapu İşlemleri İçin Sağlık Belgesi Nereden Alabilirim?

Aile hekimleri tarafından verilen sağlık belgesine ek devlet hastanelerinin Adlı Psikiyatri bölümü de bu belgelerleri verebilme hakkına sahip. Randevu alabilmek için ALO 182 arayabilir, MHRS üzerinden randevu oluşturabilir ya da hastanenin kendi randevu sisteminden randevu alabilirsiniz.

Tapu Devir İşlemleri Bir Günde Biter Mi?

Gayrimenkul alım satım işlemlerinin resmiyete dökülmesi maksadıyla yapılan tapu devir işlemleri genellikle bir gün içinde bitiyor. Tapu işlemi için randevu saatinden 15 dakika önce Tapu Kadastro dairesinde olunup başvurunun yapılması lazım. Sonrasında size iletilen bilgi mesajından sonra harç ödemelerini yatırıp ardından yeniden tapu dairesine giderek yoğunluk yoksa işlemleri bir gün içinde tamamlayabilirsiniz.


 

Yorumlar
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...